AKADÉMIA MLADÝCH ODBORÁROV
Uplynulý víkend, od 25. do 27. októbra 2024, sa v Bratislave uskutočnilo prvé vzdelávacie podujatie Akadémie mladých odborárov, organizované Konfederáciou odborových zväzov Slovenskej republiky (KOZ SR) v spolupráci s Friedrich Ebert Stiftung. Cieľom tejto akadémie je pripraviť mladých odborárov na aktívnu a efektívnu prácu v odboroch prostredníctvom systematického vzdelávania, praktických tréningov a diskusií s odborníkmi. Medzi účastníkmi bola aj Ing. Miriam Žitňáková, MSc., ktorá zastupovala Odborový zväz pracovníkov poľnohospodárstva.
Piatok 25. októbra 2024
Akadémiu odštartovalo slávnostné otvorenie v priestoroch Primaciálneho paláca v Bratislave. Úvodný večer bol venovaný panelovej diskusii o význame odborov a ich budúcnosti, kde vystúpili významné osobnosti odborového hnutia vrátane Moniky Uhlerovej, prezidentky KOZ SR, Jozefa Středulu, predsedu ČMKOS, Moniky Benedekovej, predsedníčky OZ KOVO, Pavla Ondeka, predsedu OZ školstva a Ferdinanda Choma, predsedu Rady mladých KOZ SR. Diskutovalo sa o tom, čo mladí ľudia očakávajú od odborov, ako môžu prispieť k ich budúcemu rozvoju, aké sú ich záujmy a potreby v rôznych odvetviach a aká je ich pozícia v dnešnej spoločnosti. Diskusia poskytla účastníkom hlbší pohľad na význam odborov a zdôraznila potrebu angažovanosti mladej generácie v odborových štruktúrach.
Sobota 26. októbra 2024
Sobotný program bol zameraný na históriu odborového hnutia a výzvy, ktorým čelia odbory v súčasnosti. Ráno otvoril blok prednášok historik Adam Šumichrast, ktorý účastníkom priblížil vývoj odborového hnutia od jeho vzniku až po súčasnosť, pričom zdôraznil významné míľniky, ktoré formovali dnešnú podobu odborov.
Po obednej prestávke nasledovala prednáška Františka Gajdoša, viceprezidenta KOZ SR, ktorá sa zaoberala štruktúrou odborov na Slovensku a vnútorným fungovaním odborových organizácií.
Ďalej bol program zameraný na aktuálne spoločenské výzvy, ako je pravicový extrémizmus a radikalizácia spoločnosti. Historik Juraj Lepiš z Múzea SNP v Banskej Bystrici upozornil na hrozby, ktoré predstavujú extrémistické tendencie pre demokraciu a solidaritu. Tento blok mal za cieľ zvýšiť povedomie účastníkov o týchto témach a poukázať na úlohu odborov pri ochrane demokratických hodnôt.
Sobotu uzavrel argumentačný tréning pod vedením Adama Dobrotu, ktorý sa zameral na zlepšenie komunikačných a vyjednávacích schopností mladých odborárov, čo im môže pomôcť pri presadzovaní záujmov pracujúcich vo svojich organizáciách.
Nedeľa 27. októbra 2024
Nedeľný program začal politickým hodnotovým kompasom odborára, kde Miroslav Hajnoš, medzinárodný tajomník KOZ SR, a Martina Nemethová, hovorkyňa KOZ SR, predstavili základné hodnoty, ktorými by sa mali riadiť odborári pri ochrane práv pracujúcich. Diskusia sa zamerala na dôležitosť hodnotovej integrity, solidarity a zodpovednosti v odborovej práci.
Po hodnotovom kompasu nasledoval pokračujúci argumentačný a mediálny tréning pod vedením Adama Dobrotu a Jána Füleho, kde sa účastníci zdokonaľovali v komunikačných zručnostiach, čo im umožní efektívnejšie prezentovať a obhajovať stanoviská odborov pred verejnosťou.
Záverom stretnutia bola spoločná diskusia o budúcnosti odborov a možnostiach ďalšieho vzdelávania. Účastníci mali príležitosť zosumarizovať získané poznatky a diskutovať o tom, ako ich implementovať do svojej praxe.