MEDZINÁRODNÁ KONFERENCIA EFFAT O BUDÚCNOSTI EURÓPSKEHO POĽNOHOSPODÁRSTVA
V dňoch 19. a 20. marca 2025 sme sa zúčastnili dôležitého dvojdňového podujatia, ktoré sa konalo v Budapešti pod záštitou EFFAT – Európskej federácie odborových zväzov pracovníkov v potravinárstve, poľnohospodárstve a cestovnom ruchu. Program bol rozdelený na dve časti: praktické školenie o organizovaní (19. marca) a Valné zhromaždenie poľnohospodárskeho sektora EFFAT (20. marca).
Školenie o organizovaní
Prvý deň sa niesol v duchu zdieľania skúseností a budovania kapacít v oblasti organizovania pracovníkov. V rámci školenia sme sa pod vedením Ivana Ivanova (politického tajomníka pre poľnohospodárstvo EFFAT) a organizátorov z COZZ (Stredoeurópske organizačné centrum) oboznámili s praktickými nástrojmi, ako identifikovať cieľovú skupinu, nastaviť udržateľnú kampaň a efektívne monitorovať jej dopad. Veľkým prínosom boli aj konkrétne príklady dobrej praxe zo sektora starostlivosti a grafického priemyslu v Maďarsku, ktoré odprezentovali Zoltán Sido a András Papp.
Valné zhromaždenie poľnohospodárskeho sektora
Druhý deň bol venovaný oficiálnemu rokovaniu EFFAT so zástupcami národných odborových organizácií. Hlavnou témou bolo stanovisko EFFAT k revízii spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) po roku 2027. V rámci plenárnej diskusie sme sa venovali najmä potrebe:
posilniť sociálnu podmienenosť v SPP – prepojenie pracovných práv s prístupom k eurofondom
zapojiť odbory do monitorovania a vytvoriť mechanizmus podávania sťažností
zohľadniť kvalitu zamestnania a sociálne príspevky v rámci kritérií priamych platieb
zvýšiť financovanie odborného vzdelávania pre poľnohospodárskych pracovníkov
udržať silný rozpočet SPP so zreteľom na sociálne ciele.
Silný apel zaznel aj na potrebu dôsledných a pravidelných inšpekcií v poľnohospodárskych podnikoch a rozšírenie sociálnej podmienenosti na odvetvia ako ovocinárstvo, zeleninárstvo či vinárstvo, kde dochádza k častému porušovaniu práv.
Naše posolstvo
Ako zástupcovia Slovenska sme zdôraznili, že udržateľná a sociálne spravodlivá poľnohospodárska politika musí reflektovať realitu pracovníkov v teréne. Ich bezpečnosť, práva a dôstojné pracovné podmienky sú základom pre budúcnosť európskeho poľnohospodárstva.
Z konferencie si odnášame množstvo cenných kontaktov, inšpiratívnych poznatkov a záväzok pokračovať v práci na zlepšovaní podmienok pre poľnohospodárskych pracovníkov aj doma.