VI. ZJAZD EFFAT

V dňoch 26. až 28. novembra 2024 sa v španielskej Valencii uskutočnil 6. zjazd EFFAT, ktorý bol venovaný témam spravodlivosti, klimatickej udržateľnosti a rovnosti pohlaví. Slovenskú delegáciu zastupovala predsedníčka Odborového zväzu pracovníkov poľnohospodárstva Jana Žitňáková a referentka Miriam Žitňáková. Za odborový zväz potravinárov SR sa zúčastnila Erika Bršelová.

Prípravné stretnutie: Posilňovanie rovnosti pohlaví

Deň pred oficiálnym otvorením zjazdu sa uskutočnilo stretnutie zamerané na projekt rovnosti pohlaví. Úvodné slová predniesla Suzann Dräther (NGG – Nemecko), ktorá vyzdvihla dôležitosť podpory pracovníčok v sektoroch EFFAT. Grace Papa, koordinátorka pre rovnosť pohlaví, prezentovala zistenia dvojročného projektu EFFAT a nástroje na podporu rodovej rovnosti.

Súčasťou programu bola panelová diskusia, kde zástupcovia členských organizácií z rôznych krajín, vrátane Dánska, Nemecka, Bulharska a Belgicka, zdieľali svoje najlepšie praktiky a skúsenosti. Slovenská delegácia poukázala na špecifické výzvy, ktorým čelia ženy v poľnohospodárstve, a diskutovala o možnostiach implementácie odporúčaní EFFAT prostredníctvom kampaní na národnej úrovni.

Otvorenie zjazdu a solidarita s obeťami záplav

Oficiálne otvorenie 6. zjazdu EFFAT sa nieslo v duchu solidarity s obeťami nedávnych záplav, ktoré postihli Valenciu. Delegáti si úvodom uctili obete minútou ticha a vypočuli si svedectvá pracovníkov, ktorých záplavy zasiahli. Flamencové vystúpenie symbolicky spojilo miestnu kultúru s odhodlaním prekonať ťažkosti.

Nové vedenie a politická vízia 2025–2029

Počas zjazdu boli zvolení noví predstavitelia EFFAT. Generálnym tajomníkom sa stal Enrico Somaglia, ktorý zdôraznil dôležitosť jednoty a solidarity. Annika Rönni-Sällinen z Fínska bola zvolená za prezidentku EFFAT a zaviazala sa zviditeľňovať problémy pracovníkov. Novými podpredsedami sa stali Patrick Rehan z Belgicka a Irina Zgonec zo Slovinska.

Predstavená bola aj politická vízia EFFAT na roky 2025–2029, ktorá sa sústreďuje na tri hlavné priority:

  • Boj za ľudí a planétu

  • Boj za spravodlivú Európu pre pracovníkov

  • Boj za silnú organizáciu EFFAT

Rovnosť pohlaví a práva žien

Jednou z hlavných tém bola rezolúcia na podporu štrajkov za práva žien 8. marca, ktorú predniesla Valérie Vanbeveren z Belgicka. Delegáti diskutovali o spôsoboch, ako účinne presadzovať rodovú rovnosť v sektoroch poľnohospodárstva, potravinárstva a turizmu.

EFFAT predstavil aj nový kódex správania, ktorý zdôrazňuje nulovú toleranciu voči diskriminácii a podporuje začleňovanie a rovnosť v organizáciách.

Previous
Previous

MEDZINÁRODNÁ KONFERENCIA EFFAT O BUDÚCNOSTI EURÓPSKEHO POĽNOHOSPODÁRSTVA

Next
Next

ETUI a EOK seminár o Európskej záruke pracovných miest v Bratislave